Former Judges

 

Hon'ble Mr. Justice Lokeshwar Singh Panta

Hon'ble Mr. Justice Lokeshwar Singh Panta
Former Judge
(DoB.23.04.1944)
Term of Office: 03.02.2006 to 23.04.2009

PROFILE

  • Mr. Justice Lokeshwar Singh Panta, B.A.,LL.B.  Born on April 23, 1944 in Tehsil Jubbal, District Shimla.  After graduation, obtained the Degree of LL.B. from Delhi University in the year 1970.  Enrolled as an Advocate on July 22, 1970 .  Practised in Service Matters, Constitutional, Administrative Law, Civil & Labour Law, Criminal Law and Taxation in the High Court of Himachal Pradesh.  Held the position as Secretary of the High Court Bar Association during the year 1976-77 and Vice-President of the High Court Bar Association during the year 1986-87 and w.e.f. 15.07.1988 to 16.12.1988.  Remained the President of the High Court Bar Association w.e.f. 17.12.1988 to 21.07.1989.  Appointed as Deputy Advocate General of Himachal Pradesh on February 28, 1980 .  Conducted cases on behalf of the State before the Central Administrative Tribunal and H.P. State Administrative Tribunal.  During this period, he was also assigned duties and functions of the Advocate General from December 1988 to March 1989.  Appeared as counsel for H.P. Vidhan Sabha before Lokayukta.  Remained Vigilance Officer in the Department of Advocate General of Himachal Pradesh.  He is a life member of the Executive Committee of the Indian Law Institute; Member of the Executive Council for the All India Law Institute (State Unit).  Appointed Additional Judge of the High Court of Himachal Pradesh from August 20, 1991 and permanent Judge on July 28, 1995 .  Held the office of Executive Chairman of the Himachal Pradesh State Legal Services Authority since December 26, 1995

  • Appointed as Judge of the Supreme Court of India on February 3, 2006 .

  • Retired on April 23, 2009 (F.N.)